12 wskazówek dotyczących oszczędzania czasu w przeglądarce Chrome na Androida

Zaprzyjaźnij się z przeglądarką mobilną dzięki tym mało znanym wskazówkom dla przeglądarki Google Chrome na Androida.

Przeglądanie Internetu mobilnego polega na szukaniu tego, czego potrzebujesz szybko i przy możliwie najmniejszych kłopotach – przynajmniej teoretycznie. W świecie rzeczywistym wrażenia z surfowania po witrynach ze smartfonu lub tabletu często są przyjemne.

Z witryn, które mają niezbyt przyjazne interfejsy mobilne do poleceń przeglądarki, które wykonują zbyt wiele kroków, aby dojść do celu, przeskakiwanie dookoła światowej sieci z przenośnego urządzenia pozostawia wiele do zrobienia.

Są rzeczy, które możecie zrobić, aby surfowanie po ekranie dotykowym przebiegało płynniej. Wypróbuj te porady i wskazówki dotyczące przeglądarki Google Chrome dla systemu Android i przygotuj się na znacznie lepsze przeglądanie mobilne.

(Pamiętaj, że niektóre z tych porad działają na telefonie lub tablecie, ale nie na obu. W tym przypadku wskazałem “na telefonie” lub “na tablecie”).

1. Wyszukaj w prosty sposób

Czy kiedykolwiek znalazłeś się na stronie internetowej i chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co widzisz? W telefonie wystarczy nacisnąć i przytrzymać palec w obszarze danego tekstu, a następnie użyć suwaków, które wydają się dopasowywać wybrane słowa.

Gdy to zrobisz, zobaczysz biały pasek zawierający te słowa i logo Google u dołu ekranu. Dotknij paska, a otrzymasz okno nakładki z wynikami wyszukiwania dla tego samego terminu – tuż na stronie.

Przeglądarka Chrome na Androida – dotknij, by wyszukać

Funkcja “kliknij, aby wyszukać” w Chrome pozwala uzyskać szybkie informacje bez opuszczania strony.

Możesz dotknąć dowolnego linku w wynikach, aby otworzyć go jako nową kartę, przesunąć okno w górę, aby je powiększyć lub przesunąć w dół, aby je zamknąć i powrócić do pierwotnego widoku całej strony.

2. Odzyskaj swoje prawo do powiększania i pomniejszania

Z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu wiele stron internetowych uniemożliwia powiększanie z urządzenia mobilnego. I z różnych powodów – czy chcesz powiększyć tekst, czy przyjrzeć się bliżej, coś, co rzuca się w oczy na obraz – są zobowiązani być czasami, kiedy chcesz się zbliżyć.

Na szczęście Chrome pozwala odzyskać kontrolę. Wejdź w ustawienia aplikacji (dotykając ikony menu w prawym górnym rogu i wybierając “Ustawienia”), a następnie znajdź sekcję o nazwie “Dostępność” i znajdź w niej opcję “Wymuś włączenie powiększenia”.

Aktywuj tę opcję i przygotuj się na powiększenie zawartości swojego serca – niezależnie od tego, czy strona, na którą patrzysz, tego chcesz, czy nie.

Polecamy: staryswiat.com.pl

3. Znajdź swój ulubiony sposób powiększania

Mówiąc o zbliżaniu, prawdopodobnie znasz już standardową metodę “szczypta i rozprzestrzenianie”, aby pomniejszać i wchodzić na urządzenia mobilne. Ale w Chrome masz kilka innych opcji – z których oba mogą być bardzo przydatne, gdy używasz telefonu jedną ręką.

Po pierwsze, na wielu urządzeniach możesz po prostu stuknąć dwukrotnie w dowolne miejsce na stronie, aby powiększyć ten konkretny obszar i ustawić go na całą szerokość ekranu.

Po drugie, możesz dwukrotnie dotknąć, a następnie opuścić palec – stuknij raz, unieś, dotknij ponownie, pozostań w dół – a następnie przeciągnij w dół, aby powiększyć lub w górę, aby pomniejszyć. (Zobacz film na górze strony, aby zobaczyć demo.) Brzmi to trochę dziwnie, ale daj mu wir. Będziesz profesjonalistą w krótkim czasie.

(Zauważ, że te zaawansowane metody powiększania nie będą działać na wszystkich stronach internetowych, ogólnie rzecz biorąc, jeśli strona jest zoptymalizowana do oglądania na urządzeniach mobilnych, będziesz ograniczony do zwykłego “szczypania”, ale częściej niż potrzeba, aby powiększyć pojawia się, gdy witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem wyświetlania na urządzeniach przenośnych, więc techniki te nadal mogą się przydać).

4. Przywróć karty do ich oryginalnego stanu

Większość urządzeń z Androidem 5.0 lub nowszym pozwala przeglądać różne karty przeglądarki na głównej liście Przegląd systemu – wiesz, przełączanie aplikacji pojawia się po naciśnięciu przycisku obok klawisza Home. Ale ta lista Przeglądów może szybko zostać przeciążona i trudna w zarządzaniu.

Jeśli wolisz używać kart w samym Chrome, tak jak w latach sprzed Lollipop, wystarczy prosty przełącznik, by przywrócić normalną konfigurację. Pod warunkiem, że Twoje urządzenie obsługuje tę funkcję, znajdziesz ją w wierszu “Połącz karty i aplikacje” w ustawieniach Chrome.

5. Ukryte gesty Chrome

Chcesz zaoszczędzić trochę czasu? (Kto nie?) Chrome na Androida ma kilka ukrytych gestów, które pozwolą Ci szybko i sprawnie zajmować się typowymi zadaniami. (Pamiętaj, że na urządzeniach z Androidem 5.0 lub nowszym te gesty działają tylko wtedy, gdy zarządzasz kartami w Chrome, zgodnie z opisem w poprzedniej wskazówce. Możesz zobaczyć wszystkie te gesty w akcji w filmie u góry strony).

Na telefonie przesuń palcem w dół z paska adresu przeglądarki, aby wyświetlić wszystkie otwarte karty jako karty na ekranie. Stuknij dowolną kartę, aby przejść do niej, lub przesuń palcem w bok, aby ją zamknąć.

Przesuń w dół na przycisk menu Chrome, aby w międzyczasie przejść do menu bez podnoszenia palca. Po prostu przesuwaj w dół, aż dotrzesz do wybranej opcji.

Na koniec przesuń palcem w dół z dowolnego miejsca w obszarze głównym przeglądarki, aby ponownie wczytać aktualnie otwartą stronę. (Aby to zadziałało, musisz przewinąć do samej góry strony.) Gdy zobaczysz koło ze strzałką, możesz odpuścić, usiąść i zrelaksować się. Odświeżanie, prawda?

6. Utrzymuj karty w porządku

Jeśli używasz przeglądarki Chrome na tablecie – i jeśli zarządzasz kartami w przeglądarce, jak opisano na rycinie 4, możesz przenosić karty w dowolnej kolejności. Wystarczy dotknąć i przytrzymać górną część zakładki, a następnie przesunąć palec w lewo lub w prawo, aby umieścić go w nowej pozycji.

Chrome ma opcję zamknięcia wszystkich kart – jeśli wiesz, gdzie ją znaleźć.

7. Zamknij wszystkie karty za jednym zamachem

Zanotuj to sobie w tych czasach, gdy masz mnóstwo otwartych kart i chcesz je zamknąć na raz: używając Chrome na telefonie, użyj gestu przesuwania, którego nauczyliśmy się w punkcie # 5, aby wyświetlić wszystkie otwarte karty . (Po raz kolejny – tak, zgadłeś – to zadziała tylko wtedy, gdy zarządzasz swoimi kartami w Chrome).

Po wyświetleniu wszystkich kart dotknij ikony menu w prawym górnym rogu. Tam zobaczysz opcję “Zamknij wszystkie karty”.

8. Zacznij od miejsca, w którym skończyłeś

Jedna z najpotężniejszych funkcji Chrome to taka, o której być może nawet nie wiesz: Przeglądarka zawsze synchronizuje wszystkie karty i jest dostępna na różnych urządzeniach – co oznacza, że ​​możesz otworzyć Chrome na telefonie lub tablecie i dostać się na te same karty, co Ty. pozostawione otwarte na laptopie lub komputerze stacjonarnym.

Musisz tylko dotknąć małej ikony zegara w prawym dolnym rogu ekranu Nowa karta. Gdy to zrobisz, zobaczysz listę kart otwartych w przeglądarce Chrome na każdym innym urządzeniu, na którym jesteś zalogowany – na komputerze, telefonie lub tablecie. Następnie możesz dotknąć dowolnej z tych kart, aby ją wyciągnąć, gdzie jesteś teraz.

9. Znajdź tę stronę, na której surfowałeś wcześniej

Może nie jest to aktywnie otwarta karta, której potrzebujesz, ale ta, którą otworzyłeś jakiś czas temu – powiedzmy, stronę, którą oglądałeś wczoraj ze swojego laptopa, zanim ją zamkniesz i włożysz ulubioną różową piżamę.

Cóż, nie ma problemu: tak jak w ostatniej końcówce, kliknij ikonę zegara na ekranie nowej karty w Chrome. Zobacz sekcję o nazwie “Ostatnio zamknięte” u góry? Wybierz linię w niej oznaczoną “Pokaż pełną historię”.

Znajdziesz tam pełną listę stron, które otworzyłeś na dowolnym urządzeniu, na którym zalogowałeś się w Chrome – zarówno na zwykłych komputerach, jak i na innych urządzeniach mobilnych. Możesz przeglądać strony chronologicznie lub nawet wyszukiwać słowa kluczowe, używając pola u góry ekranu.

To może być dobry moment, aby przypomnieć o istnieniu trybu incognito w Chrome dla tego rodzaju surfowania w Internecie, którego nie chcesz rejestrować. Pamiętaj też, że zawsze możesz wyczyścić pełną historię przeglądania z Chrome na dowolnym urządzeniu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

10. Popłyń w dzikie rejony

Możesz wiedzieć, w jaki sposób Chrome oferuje różne kanały dystrybucji dla przeglądarki na komputerze, więc możesz wypróbować funkcje eksperymentalne przed hoi polloi – ale czy wiesz, że możesz wybrać bardziej ryzykownego w Chrome na swoim urządzeniu z Androidem?

Nie dla osób o słabym sercu, ale jeśli chcesz wypróbować nowe rzeczy, które wciąż są rozwijane, pobierz aplikację Google Chrome w wersji beta. Otrzymuje nowe funkcje i zmiany w interfejsie, zanim będą gotowe na prime time (co oznacza, że ​​czasami mogą być trochę nieopolszczone).

A jeśli czujesz się naprawdę odważny, wejdź za pomocą aplikacji Chrome Dev. Jest opisywany jako “krwawiąca krawędź” wersja Chrome, z elementami eksperymentalnymi, które gwarantują, że są “szorstkie na krawędziach” (ostrożnie z tymi palcami!).

Dobre wieści? W przeciwieństwie do swoich odpowiedników na komputerach, kanały Chrome Android istnieją jako osobne samodzielne aplikacje. Oznacza to, że możesz zainstalować jeden lub oba zaawansowane kanały i uruchamiać je razem ze zwykłą aplikacją Chrome – bez większych zobowiązań i bez realnego ryzyka.

11. Przyspieszenie przeglądania na urządzeniach mobilnych

Wszystkie te wskazówki odnoszą się do oszczędzania czasu – a co z tym, że dosłownie ładuje się szybciej strony internetowe?

Chrome ma kilka ukrytych sposobów, aby to zrobić. Pierwsza to potężna mała funkcja o nazwie Oszczędzanie danych. Po aktywacji powoduje, że przeglądarka inteligentnie zmniejsza ilość danych przesyłanych z każdą odwiedzaną witryną. Czyni to poprzez eliminację niekrytycznych elementów strony, takich jak kod wykrywający lokalizację, oraz dając wersje niektórych obrazów w niższej rozdzielczości (co, moim zdaniem, zazwyczaj nie jest zauważalne z perspektywy wizualnej).

Możesz go wypróbować, otwierając sekcję “Oszczędzanie danych” w ustawieniach Chrome. Gdy funkcja będzie już działała przez jakiś czas, odwiedzenie tej sekcji pokaże Ci szczegółowy widok dokładnie ilości danych zapisanych w czasie.

Chrome na Androida – Oszczędzanie danych

Funkcja oszczędzania danych Chrome może przyspieszyć ładowanie strony, zmniejszając wykorzystanie przepustowości.

Druga funkcja faktycznie wykorzystuje więcej danych, aby sprawić, że przeglądanie na urządzeniach mobilnych będzie szybsze. Są to tak zwane Strony dynamiczne, które pozwalają Chrome przewidzieć, która strona zostanie odwiedzona, a następnie rozpocząć jej wstępne ładowanie.

System sprawdza takie rzeczy jak historia przeglądania, aby “obstawiać” twoje zachowanie – na przykład, gdy zaczniesz wpisywać coś na pasku adresu, może rozpoznać, na którą stronę chcesz trafić, a następnie zacząć ją ściągać. zanim wciśniesz Enter. W ten sposób do czasu, gdy tam dotrzesz, strona jest już załadowana i czeka.

Możesz znaleźć opcję w sekcji “Prywatność” w ustawieniach Chrome; poszukaj linii oznaczonej “Zasoby strony pobierania.” Ze względu na wykorzystanie danych w tle w tle możesz ustawić, aby działał tylko wtedy, gdy korzystasz z połączenia Wi-Fi.

12. Ułatwianie czytania w Internecie

Spójrzmy prawdzie w oczy: niektóre strony internetowe nie ułatwiają czytania. Niezależnie od tego, czy jest to uciążliwy układ, czy czcionka, która rani twoje mózgi, wszyscy natknęliśmy się na stronę, która mogłaby być nieco łatwiejsza w oczach.

Google ma rozwiązanie w pracach: tryb czytnika, który stara się przekształcić strony internetowe zorientowane na komputery na przyjazne dla urządzeń mobilnych, upraszczając formatowanie i usuwanie zewnętrznych elementów, takich jak reklamy, przyciski, paski nawigacyjne i powiązane pola linków. W tej chwili działa niezawodnie w kanale Beta lub Dev (przewiń w górę do poprzedniej końcówki, jeśli nie zwracasz na to uwagi) – więc jeśli chcesz spróbować, sugeruję zrobienie tego w jednym z tych aplikacji.

Micorazon Autor