Czy potrzebujesz oprogramowania antywirusowego na Androida?

Jeśli system Android jest tak bezpieczny, jak twierdzi Google, to czy Twój telefon lub tablet naprawdę potrzebuje oprogramowania antywirusowego?

Od lat badamy w świadomości czytelników znaczenie oprogramowania antywirusowego, ale czasy się zmieniają, a wcześniej wiele z ich zadań komputerowych miało miejsce w systemie komputerowym, który teraz odbywa się na telefonie lub tablecie.

Wirusy dla Androida trafiły na pierwsze strony gazet, co skłoniło użytkowników do zastanowienia się, czy zainstalowanie jakiegoś oprogramowania zabezpieczającego jest dobrym pomysłem. I nie trzeba dodawać, że im bardziej popularny Android staje się bardziej celem, jest dla złych. Ale czy naprawdę musisz zainstalować na telefonie aplikację antywirusową zużywającą zasoby i baterię, która będzie nękała Cię irytującymi powiadomieniami?

Niemal we wszystkich przypadkach telefony i tablety z Androidem nie wymagają zainstalowania antywirusa. Wirusy Androida nie są tak rozpowszechnione, jak mogłoby się wydawać w mediach, a twoje urządzenie jest o wiele bardziej zagrożone kradzieżą niż wirusem. Ale to prawda: wirusy na Androida istnieją.

Zdecydowana większość znanych wirusów Androida została zainstalowana z tyłu wątpliwych aplikacji – aplikacji, których nie znajdziesz już w sklepie Google Play. Domyślnie Android nie pozwala na instalowanie aplikacji z innych źródeł, więc nie ma szans, że przypadkowo zainstalujesz coś niecnego.

Przypuszczając, że podejrzana aplikacja trafi na rynek Google Play, Google szybko pobierze aplikację i odinstaluje ją z urządzenia. Ale co, jeśli wróci? Firma Symantec znalazła co najmniej siedem złośliwych aplikacji w amerykańskim Sklepie Play, które zostały przeciągnięte, a następnie ponownie pojawiły się pod nowymi programistami o nowych nazwach.

Jeśli instalujesz aplikacje poza Google Play, zainstalowanie aplikacji antywirusowej na Androida jest jednym ze sposobów na utrzymanie bezpieczeństwa. Fałszywie pozytywne wyniki są powszechne w przypadku takich aplikacji, więc może się okazać, że aplikacja AV zgłasza aplikację jako podejrzaną, gdy jest rzeczywiście nieszkodliwa. W takich przypadkach podjęcie innych środków ostrożności może być bardziej atrakcyjnym sposobem ochrony urządzenia przed wirusami z Androidem.

Takie środki ostrożności rozciągają się od starannego sprawdzania wszelkich żądanych uprawnień przed uzgadnianiem ich, unikania sklonowanych aplikacji i aktualizowania systemu Android (ze wszystkimi zastosowanymi poprawkami zabezpieczeń).

Niestety okazuje się, że nawet jeśli zaktualizujesz swoje urządzenie z Androidem, może on nie być tak aktualny, jak Ci się wydaje. Firma Security Research Labs opublikowała wyniki dogłębnego badania, w którym twierdzi, że kilku znanych sprzedawców jest winnych powiedzenia, że ​​wprowadzili ważne łaty, gdy tego nie zrobili.

Najgorszymi przestępcami na tej liście są Alpy, TCL, Oppo i ZTE, które, jak twierdzi, opuściły cztery lub więcej krytycznych i bardzo poważnych poprawek w deklarowanej łatce. Z od dwóch do czterech chybionych to HTC, BlackBerry, Asus, Fairphone, LG, Huawei i Lenovo. Jednym lub dwoma są OnePlus, Wiko, Xiaomi, Nokia, Motorola i Honor. Te w dobrych książkach z zerową lub tylko jedną nieodebraną łatką to Google, ZUK, LeEco, Samsung, Sony i BQ.

Powinieneś też zachować rozum o sobie i stosować zdrową dawkę zdrowego rozsądku. Nie kliknąłbyś załącznika w podejrzanej wiadomości e-mail od nadawcy, którego nie rozpoznajesz na swoim komputerze lub laptopie, i mamy nadzieję, że zastosowałbyś to samo myślenie do podejrzanych linków wysłanych w Gmailu na telefonie lub przez WhatsApp lub Facebook Messenger . Zazwyczaj tego typu linki są powiązane z oszustwami typu phishing, ale to nie znaczy, że nie zainstalują wirusa na Twoim urządzeniu.

Przypuśćmy, że Twój telefon lub tablet z Androidem zaczyna działać dziwnie i masz powody, by sądzić, że w grę wchodzi złośliwe oprogramowanie: przywrócenie ustawień fabrycznych to wszystko, czego potrzeba, aby przywrócić normalne działanie (jednym z powodów, dla których warto zawsze tworzyć kopię zapasową systemu Android). Ale jeśli nie chcesz wymazywać swojego urządzenia, wydaliśmy także kilka przydatnych wskazówek, jak usunąć wirusa Android.

W wielu przypadkach użytkownicy zgłaszają nam, że widzą podejrzane wyskakujące reklamy w przeglądarce lub są przekierowywani na inną stronę główną do strony skonfigurowanej w ustawieniach. Zwykle radzimy wyczyścić pamięć podręczną danych przeglądarki (w Ustawienia> Aplikacje> Chrome> Pamięć). Możesz też przeczytać więcej o blokowaniu wyskakujących reklam w Androidzie.

Warto zauważyć, że aplikacje antywirusowe dla Androida często mają inne przydatne zalety, takie jak możliwość zdalnego blokowania lub czyszczenia zgubionego lub skradzionego telefonu lub narzędzi do tworzenia kopii zapasowych i czyszczenia. Wszystkie te narzędzia są dostępne gdzie indziej – zazwyczaj za pośrednictwem darmowych aplikacji lub ręcznego administrowania – ale dla ułatwienia obsługi może pomóc mieć wszystko w jednym miejscu.

Unikaj podejrzanych aplikacji antywirusowych dla Androida

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia dowiedzieliśmy się o trojanie Loapi, który rozprzestrzeniał się poprzez kampanie reklamowe pod płaszczykiem rozwiązań antywirusowych lub aplikacji. To okropne, by pomyśleć, że aplikacja, którą zainstalujesz, aby chronić siebie, faktycznie będzie działała odwrotnie, ale jednym ze sposobów, w jaki Loapi działa, jest obciążanie telefonu tak dużym obciążeniem, że powoduje on przegrzanie się baterii, niszczenie urządzenia. .

Loapi może również wysyłać wiadomości tekstowe w Twoim imieniu, subskrybować Cię do płatnych usług bez twojej wiedzy, pozwalać intruzom na wykonywanie żądań HTTP na ataki DDoS i wydobywać Monero z kryptowaluty.

Loapi zapobiega odinstalowaniu go przez użytkownika, blokując ekran i zamykając okno przy próbie usunięcia jego uprawnień administratora. Zostanie również wyświetlony monit o usunięcie innych aplikacji zabezpieczających, które mogą wykryć i usunąć je, a także informowanie o tym, dopóki się nie poddasz.

Nie potrzebujesz zainstalowanej aplikacji antywirusowej, aby chronić Cię przed Loapi, ale może pomóc wykryć jej obecność. Inne rzeczy, które powinieneś zrobić, to wyłączenie możliwości instalowania aplikacji z nieznanych źródeł i aktualizowanie systemu operacyjnego.

http://www.bud-len.pl/

Micorazon Autor