Przeszliśmy długą drogę od pierwszego telefonu komórkowego, wykonanego w 1973 roku przez pracownika Motoroli. Chociaż działo się to ponad trzydzieści lat temu, telefony komórkowe nie stały się powszechne wśród konsumentów aż do wczesnych lat dziewięćdziesiątych, kiedy to takie firmy jak Nokia, BlackBerry i Motorola dominowały na rynku od ponad dekady.
Wszyscy pamiętamy te ciężkie, pozornie niezniszczalne telefony z klocków – i choć czasami brakuje nam ich długiego czasu pracy na baterii, jesteśmy wdzięczni za postęp technologiczny, który umożliwił stworzenie niesamowitych smartfonów takich jak iPhone 8 i Samsung Galaxy S8.
Wszystko zaczęło się w 2007 roku, wraz z wydaniem pierwszego iPhone’a. Przyjrzyjmy się funkcjom smartfonów z ostatniej dekady i temu, jak zmieniły one nasze życie.
2007 – ekran dotykowy
Chociaż telefony i urządzenia z ekranem dotykowym istniały przed wydaniem iPhone’a (już w latach 80.), firma Apple była firmą, która naprawdę uczyniła pojemnościowe ekrany dotykowe bardziej popularnymi. IPhone oznaczał zmianę w designie i funkcjonalności i utorował drogę dzisiejszym smartfonom – a każdy producent po tym zainspirował się innowacyjnym telefonem Apple.
2008 – App Store i Android Market
Rok po wydaniu pierwszego iPhone’a, Apple App Store otworzył się, oferując zaledwie 500 różnych aplikacji. Największy rywal Apple, Google, nie czekał na uruchomienie własnej wersji – Sklep Google Play (wtedy znany jako Android Market) został wydany w tym samym roku. Od tego czasu oba sklepy bardzo się rozrosły – App Store ma obecnie ponad 2,2 miliona aplikacji, a Sklep Play ma ponad 2,7 miliona dostępnych do pobrania.
2009 – Bezprzewodowe ładowanie
Na długo przed tym, jak Samsung zaczął tworzyć fale w mobilnym świecie za pomocą smartfonów do ładowania bezprzewodowego, Palm Pre był pierwszym smartfonem wyposażonym w funkcję bezprzewodowego ładowania. Technologia od tego czasu niewiele się zmieniła, a bezprzewodowa ładowarka Palm była bardzo podobna do tych, które znamy dzisiaj – podkładka, na której można umieścić telefon w celu ładowania bez kłopotania się jednym kablem.
2010 – iPad
Okay, więc nie smartfon, ale wciąż bardzo ważne wydarzenie w historii urządzeń mobilnych – mówimy o tabletach. Pierwszy Apple iPad został wydany w 2010 roku, a wkrótce potem pojawiła się jego własna karta Galaxy Tab, mniejszy tablet z systemem operacyjnym Android.
2011 – Skanery Siri i odciski palców
2011 dał nam nie jedną, ale dwie niesamowite nowe funkcje: po pierwsze, Apple wypuściło swojego asystenta głosowego AI, Siri. Był to pierwszy tego typu asystent głosowy, który pojawił się na smartfonie i chociaż jego możliwości były wciąż ograniczone, od tego czasu ewoluowały one do niezbędnego elementu naszego codziennego życia i utorowały drogę takim asystentom Google, Bixby, Alexa i Cortana.
Myśli, że skanery odcisków palców nie są takie, jak iPhone 5s? Pomyśl jeszcze raz! Motorola wypuściła Atrix, który zawiera czytnik linii papilarnych z tyłu telefonu. Jednak telefon nie był zbyt popularny i można powiedzieć, że Apple było pierwszą firmą, która wprowadziła czytniki linii papilarnych do głównego nurtu w 2013 roku.
2012 – 4G
Rok 2012 był rokiem, w którym smartfony dogoniły rozwój technologii mobilnych danych. Każdy telefon wyprodukowany po tym roku oferował łączność 4G, która umożliwia przeglądanie Internetu i korzystanie z aplikacji z dużo większą prędkością niż w przypadku starszych typów połączeń, takich jak 3G i GPRS.
2013 – Wodoodporny telefon
Pamiętasz, kiedy popychanie ludzi do basenów było nie do przyjęcia, ponieważ wszyscy nosili telefon w kieszeniach? W 2013 roku wszystko się zmieniło: Sony Xperia Z została wydana i był to pierwszy telefon, który był w pełni wodoodporny, z oceną IP równą 57. 7 w rankingu wskazuje, że telefon może przetrwać zanurzenie w wodzie na głębokości do 1 metra nawet przez 30 minut – tak jak dzisiejsze telefony Samsung Galaxy.
2014 – Podwójne aparaty fotograficzne
Na długo przed pojawieniem się iPhone’a 7 Plus pojawił się HTC One M8 – pierwszy telefon z dwoma kamerami z tyłu. Znany jako “Duo Camera”, oferował użytkownikom pierwszy rzut oka na bardziej profesjonalnie wyglądającą fotografię w smartfonie – chociaż oba sensory miały zaledwie 4MP. Szybki autofokus, tryb portretowy i wiele innych zostały wprowadzone w owym czasie – i są teraz zszywkami kamer smartfonów.
2015 – Wyświetlacz rozdzielczości HDR 4K
Rozdzielczość 4K była kiedyś zarezerwowana dla telewizorów z płaskim ekranem, ale wydanie Sony Xperia Z5 Premium w 2015 r. Zmieniło grę – był to pierwszy telefon z rozdzielczością 4K i High Dynamic Range (HDR). 4K oznacza, że rozdzielczość telefonu jest czterokrotnie wyższa niż w przypadku typowego odtwarzacza HD – niektóre z nich mogą przesadzić z grą, ale były idealne dla graczy i miłośników filmów – podczas gdy HDR sprawia, że kolory i czernie są bardziej żywe i głębokie.
2016 – Modułowe telefony
Oto trend, na który wciąż czekamy – telefony modułowe. Podczas gdy rok 2016 był rokiem odroczenia Projektu Google Ara, pojawiła się także wersja LG G5. Modularny zestaw słuchawkowy zawierał wiele dodatków, znanych jako “Przyjaciele LG”, od aparatu 360 do dodatkowego głośnika audio. Choć nie było to zbyt popularne, kierunek, w którym próbował wykorzystać technologię smartfona, był tak interesujący, że nie możemy się doczekać powrotu do projektu modułowego.
2017 – Rozpoznanie twarzy
Największym wydarzeniem roku 2017 było bez wątpienia wydanie iPhone’a X, w którym rozpoznawanie twarzy jest sposobem na odblokowanie telefonu, a także animowane emotikony wykorzystujące tę samą technologię. Samsung szybko podążył za nim, a Galaxy Note 8 również rozpoznaje twarz. Te dni są wszędzie – i założymy, że to dopiero początek.