Jak ograniczyć wykorzystanie danych w systemie Android

Jeśli nie posiadacz nieograniczonego pakietu na przesyłanie danych w sieci komórkowej lub nie zawsze znajdujesz się w zasięgu połączenia Wi-Fi, możesz łatwo przekroczyć miesięczny limit mobilnej transmisji danych i ponieść ogromne rachunki za telefon. Poniżej wyjaśniamy, jak zminimalizować ilość danych mobilnych używanych przez smartfony z systemem Android.

Wybierając umowę na telefon komórkowy, może być trudnym zadaniem ustalenie, ile danych mobilnych potrzebujesz. Zawsze warto spojrzeć na poprzednie rachunki za telefon, aby zobaczyć, ile danych zużył Twój telefon, ale uważaj na to, że prawdopodobnie użyjesz nowej zabawki bardziej niż starej, a jeśli obsługuje ona funkcje takie jak 4G, to może wykorzystywać więcej danych mobilnych niż sobie to uświadamiasz.

Nie tylko podczas oglądania filmów z YouTube czy sprawdzania na Facebooku, czy Twój telefon zużywa także dane komórkowe. Wiele aplikacji działa w tle i korzysta z tego połączenia danych – e-mail jest świetnym przykładem, ponieważ co kilka minut może sprawdzać, czy na serwerach pojawiają się nowe wiadomości. Aktualizacje aplikacji mogą również wykorzystywać wiele danych, ale Google Play pozwala zapewnić, że występują one tylko przez Wi-Fi.

Dobrą wiadomością jest to, że łatwo jest sprawdzić, jakie aplikacje używają mobilnych danych. Android ma też narzędzia, które pozwalają zobaczyć, kiedy zbliżasz się do miesięcznego limitu, a nawet ustawić limit użytkowania, a ponadto możesz całkowicie wyłączyć komórkową transmisję danych. Tutaj pokażemy, jak zminimalizować wykorzystanie danych w telefonie i upewnić się, że nie przekroczysz limitu.

Jak aktualizować aplikacje tylko przez Wi-Fi

To jest łatwe. Po prostu uruchom Google Play, kliknij ikonę trzech poziomych linii w lewym górnym rogu, a następnie wybierz Ustawienia. W sekcji Ogólne wybierz Automatycznie aktualizuj aplikacje i wybierz “Automatycznie aktualizuj aplikacje tylko przez Wi-Fi”.

Jak całkowicie wyłączyć połączenie danych

Przesuń palcem w dół z górnej części ekranu, wybierz Ustawienia, naciśnij Wykorzystanie danych, a następnie przestaw przełącznik urządzenia mobilnego z pozycji Wł. Na Wył. – spowoduje to całkowite wyłączenie komórkowego połączenia transmisji danych.

Uwaga: nadal będziesz mógł łączyć się z Internetem i normalnie korzystać z aplikacji, jeśli masz połączenie z siecią Wi-Fi.

Jak ustawić limit wykorzystania danych

Jeśli chcesz ustawić limit ilości danych używanych przez smartfon z Androidem w ciągu miesiąca (lub dowolnego okresu) oraz ostrzeżenie informujące o zbliżaniu się do tego limitu, ponownie wybierz Ustawienia> Użycie danych. Upewnij się, że miesięczny cykl użytkowania pasuje do twojego kontraktu telefonicznego (nie zakładaj, że odświeża się od pierwszego dnia każdego miesiąca).

Zobaczysz duży wykres z informacją, ile danych zużyłeś w ciągu miesiąca. Wybierz maksymalną ilość danych, które mogą być używane w ciągu miesiąca, a kiedy Android powinien ostrzec Cię, że zbliżasz się do tego limitu. Przeciągnij dwa poziome paski na wykresie, aby odzwierciedlić te wybory.

Jak zminimalizować wykorzystanie danych mobilnych

Jeśli chcesz ograniczyć do minimum ilość danych wykorzystywanych przez smartfon z Androidem, możesz to zrobić, przechodząc przez każdą pobraną aplikację i wyłączając dane w tle.

Przesuń palcem w dół od góry ekranu i otwórz Ustawienia, Wykorzystanie danych, a następnie przewiń w dół, aby wyświetlić listę aplikacji korzystających z danych w telefonie.

Kliknij aplikację, a następnie wybierz opcję Ogranicz dane w tle. Bądź jednak wybredny: te aplikacje odświeżą się teraz w tle tylko przez Wi-Fi. Ograniczanie danych w tle w WhatsApp, Facebook lub Gmailu, na przykład, będzie oznaczać, że nie otrzymasz powiadomień o nowych wiadomościach, chyba że fizycznie uruchomisz aplikację, powodując jej synchronizację z jej serwerami.

Powinieneś również sprawdzić konkretne aplikacje do ustawień oszczędzania danych. Twitter wprowadził na przykład Twitter Lite jako przyjazny dla danych sposób korzystania z usługi, a także dodał tryb “Oszczędzania danych” do swojej głównej aplikacji, co według niego może zmniejszyć zużycie danych nawet o 70% dzięki sztuczkom takim jak zamazywanie podglądu obrazu.

Micorazon Autor