Jak skonfigurować Androida

Masz nowy telefon lub tablet? Przedstawiamy Ci krok po kroku, jak skonfigurować nowy telefon lub tablet z Androidem.

Jeśli masz nowy smartfon lub tablet z Androidem, upewnij się, że używasz go w pełni. Jeśli wszystko wydaje się nieco zagmatwane i skomplikowane, nie martw się – wyjaśnimy, jak zrobić wszystko.

Większość telefonów i tabletów poprowadzi Cię krok po kroku przez proces konfiguracji. Doświadczenie może nieznacznie różnić się w zależności od marki urządzenia i wersji Androida. Wszystkie są bardzo podobne, ale tutaj używamy Nougat, który jest najbardziej prawdopodobnym systemem operacyjnym, który można znaleźć na nowym telefonie lub tablecie zakupionym dzisiaj.

1. Wprowadź kartę SIM, włóż baterię, a następnie przymocuj panel tylny
2. Włącz telefon i upewnij się, że jest w pełni naładowany
3. Wybierz język
4. Połącz się z Wi-Fi
5. Wprowadź dane swojego konta Google
6. Wybierz opcje kopii zapasowej i płatności
7. Skonfiguruj hasło i / lub odcisk palca
8. Rozpocznij pobieranie aplikacji i treści

Umieść kartę SIM w nowym urządzeniu, jeśli jest to smartfon lub tablet z funkcją mobilnej transmisji danych. Jeśli posiada wymienną baterię (coraz rzadszą), umieść ją również na miejscu i załóż tylną pokrywę.

Włącz nowe urządzenie z Androidem, używając przycisku zasilania, który zazwyczaj znajduje się u góry lub po prawej stronie. Pamiętaj, że może wymagać ładowania, zanim się włączy.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić po włączeniu urządzenia, jest wybór języka. Wybierz z listy, z której chcesz skorzystać i kliknij Rozpocznij.

Skonfiguruj język Androida

Zostaniesz poproszony o włożenie karty SIM, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, ale nie musisz mieć zainstalowanej karty SIM w celu skonfigurowania telefonu. Włóż kartę SIM lub kliknij przycisk Pomiń.

Skonfiguruj sim z Androidem

W zależności od konfigurowanego urządzenia możesz zostać zapytany, czy chcesz przywrócić dane z innego urządzenia (które skopiuje Twoje aplikacje i dane) lub skonfigurować jako nowe.

Skonfiguruj nowy lub przywróć Androida

Pierwsza opcja, aby zachować swoje aplikacje i dane, pozwala wybrać Inne urządzenie z Androidem, swoje konto Google lub iPad lub iPhone.

Skonfiguruj przywracanie systemu Android

Druga opcja oferuje nowy start i jest to trasa, którą tu pokonujemy.

Następnie pojawi się monit o połączenie z Wi-Fi, znajdź i wybierz swoją sieć z listy, wprowadź hasło i kliknij Połącz.

Skonfiguruj Androida Wi-Fi

Jeśli masz już konto Google, podaj adres e-mail i hasło. Jeśli nie, kliknij “Lub utwórz nowe konto” i zarejestruj bezpłatne konto Google. Kliknij Następny.

Skonfiguruj konto Google na Androida

Musisz zaakceptować Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności Google – wystarczy kliknąć Zaakceptuj, aby kontynuować.

W procesie konfiguracji pojawi się pytanie, czy chcesz włączyć lub wyłączyć różne usługi Google, takie jak możliwość automatycznego tworzenia kopii zapasowych danych urządzenia (zalecane), korzystania z usługi lokalizacyjnej Google, aby pomóc aplikacjom w określeniu Twojej lokalizacji (wybór całkowicie i możesz zezwolić dostęp do konkretnych aplikacji, jeśli jest wymagany), poprawić dokładność lokalizacji, umożliwiając urządzeniu skanowanie Wi-Fi i Bluetooth, nawet gdy są wyłączone (zalecane, pod warunkiem, że czas pracy na baterii nie stanowi poważnego problemu), a także w celu poprawy jakości Doświadczenia na Androida dzięki automatycznemu wysyłaniu danych diagnostycznych i danych dotyczących użytkowania urządzenia i aplikacji do Google (do wyboru w całości). Włącz lub wyłącz te opcje, a następnie wybierz Dalej.

Skonfiguruj usługi Google Android

Jeśli to konieczne, dostosuj dane i strefę czasową (jeśli kupiłeś telefon poza Wielką Brytanią, domyślnie może być ustawiona inna strefa czasowa). Warto to robić nie tylko, aby wiedzieć, co jest właściwym czasem, ale dlatego, że może powodować konflikt z routerem bezprzewodowym. Jeśli nie pojawi się monit o dostosowanie czasu, możesz uzyskać dostęp do tych opcji z menu Ustawienia urządzenia.

Skonfiguruj Androida Data i czas

Jeśli twoje urządzenie ma skaner linii papilarnych, pojawi się monit o skonfigurowanie go teraz. Możesz pominąć tę opcję i dodać ją później, lub kliknąć dodaj odcisk palca. Przed odłożeniem odcisków palców konieczne będzie wprowadzenie wzoru, kodu PIN lub hasła, które mogą być użyte do zignorowania logowania biometrycznego. Wybraliśmy kod PIN.

Skonfiguruj blokadę ekranu Android

Następnie możesz zostać zapytany, czy chcesz również włączyć bezpieczne uruchamianie, co wymaga wprowadzenia kodu PIN, aby włączyć telefon. To jest całkowicie twój wybór, jak bezpieczny jest twój telefon, chociaż osobiście uważamy, że to trochę denerwujące. Wybierz opcję Wymagaj kodu PIN, aby uruchomić urządzenie lub Nie, a następnie naciśnij Dalej.

Wprowadź PIN, który zapamiętasz, zawierający co najmniej cztery cyfry. 1234 jest prawdopodobnie jednym z najłatwiejszych do odgadnięcia, tak jak jest 0000. Naciśnij klawisz strzałki, aby kontynuować.

Google poprosi Cię teraz o potwierdzenie kodu PIN, aby wykluczyć możliwość popełnienia błędu, więc ponownie wprowadź kod PIN i naciśnij klawisz strzałki.

Skonfiguruj odcisk cyfrowy systemu Android

Teraz możesz ustawić swój odcisk palca. Znajdź skaner odcisków palców na swoim urządzeniu. Zazwyczaj będzie on zintegrowany z przyciskiem Home lub znajduje się pod kamerą z tyłu urządzenia. Jeśli nie masz pewności, zapoznaj się z instrukcją obsługi, przeczytaj recenzję urządzenia lub po prostu sprawdź obraz wyświetlany na ekranie – w większości przypadków zostanie on dostosowany do lokalizacji na urządzeniu.

Trzymaj telefon w sposób naturalny, ponieważ chcesz, aby skaner linii papilarnych działał szybko i sprawnie, bez konieczności wykonywania nieprzyjemnych akrobacji palców. Następnie zacznij stukać w czujnik. Trzeba to zrobić wiele razy i za każdym razem próbować przesuwać palec w nieco inną pozycję, aby uzyskać lepsze zeskanowanie odcisku palca. Pasek postępu biegnie wokół grafiki wyświetlanej na ekranie, a kiedy jest pełna, będziesz mógł przejść do następnego kroku.

Większość telefonów i tabletów pozwala na wprowadzenie do pięciu odcisków palców. Może to być przydatne, jeśli czasami odbierasz telefon drugą ręką lub przełączasz się między używaniem go palcem wskazującym a kciukiem. Zastanów się również, czy ktoś inny w Twoim gospodarstwie domowym będzie korzystał z urządzenia i będzie potrzebował dostępu do linii papilarnych. Ale nie musisz teraz wprowadzać wszystkich pięciu odcisków palców – możesz dodać je później, jeśli chcesz.

Jeśli Twój telefon ma wbudowany Asystent Google, zostaniesz wprowadzony i poproszony o pomoc w rozpoznaniu Twojego głosu – wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami.

To powinno zakończyć proces konfiguracji, ale, jak wspomnieliśmy wcześniej, różne urządzenia będą miały różne etapy. Najprawdopodobniej zostaniesz powitany na nowym urządzeniu i możesz wyświetlić krótki samouczek dotyczący dostosowywania tapety, widżetów i ustawień. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli taki istnieje, ale możesz także przejść bezpośrednio do ekranu głównego.

Warto sprawdzić, czy są jakieś aktualizacje telefonu lub zainstalowanych fabrycznie aplikacji, wybierając Ustawienia, Informacje o telefonie lub tablecie, Aktualizacje systemu i uruchamiając aplikację Sklep Google Play (prawdopodobnie na ekranie głównym), dotykając ikony trzech linii w lewym górnym rogu, wybierając Moje aplikacje i gry, i dotykając opcji Aktualizuj wszystko.

Możesz skonfigurować takie rzeczy jak tapeta i dzwonek w menu Ustawienia – poświęć trochę czasu na rozejrzenie się i zaznajomienie z Androidem.

Gdy to zrobisz, możesz zacząć instalować aplikacje z Google Play. Wystarczy otworzyć sklep z aplikacjami, wyszukać aplikację lub grę – taką jak WhatsApp – i wybrać opcję Zainstaluj. Zostaniesz poproszony o zaakceptowanie jakichkolwiek uprawnień, a aplikacja zacznie instalować się w tle.

Micorazon Autor