Jak sprawdzić, którą wersję Androida posiadasz

Android występuje w wielu wersjach, ale jak sprawdzić, która z nich działa na Twoim telefonie lub tablecie? Pokażemy Ci, jak sprawdzić.

Każdego roku Google wydaje ważną aktualizację swojego systemu operacyjnego Android. W sierpniu 2016 r. nadszedł czas na Androida 7, znanego również jako Nougat, a system Android 8 pojawił się zimą 2017 r., nosząc odpowiedni przydomek związany z jedzeniem, zaczynający się od litery O. Może Oreo?:)

Te nowe wersje są wyposażone w zaawansowane funkcje, takie jak te, które zobaczymy w systemie Android 8, ale nie ma gwarancji, że najnowsza wersja pojawi się automatycznie na Twoim urządzeniu.

Jak więc sprawdzić, którą wersję Androida obecnie posiadasz? Pokażemy Ci kilka prostych kroków, które trzeba wykonać, aby odkryć tę tajemnicę.

Jak mogę sprawdzić, która wersja Androida jest w moim telefonie?

Znalezienie tych informacji jest łatwiejsze niż myślisz. Otwórz aplikację Ustawienia, którą znajdziesz w losowaniu aplikacji (listę aplikacji wyświetlaną po naciśnięciu przycisku Aplikacje na ekranie głównym) lub przesuń palcem w dół od górnej krawędzi ekranu i poszukaj kształtu zębatego Ikona.

Po przejściu w Ustawienia przewiń w dół, aż znajdziesz opcję Informacje o urządzeniu. Dotknij tego, a następnie poszukaj informacji o oprogramowaniu lub czegoś bardzo podobnego.

Po zlokalizowaniu Informacji o oprogramowaniu, dotknij go, a na górze następnej strony powinien znajdować się nagłówek Wersja systemu Android, z numerem podanym poniżej.

Z której wersji Androida powinienem korzystać?

Jedną z wad systemu Android, jeśli chodzi o uzyskanie najnowszej wersji, jest to, że niektórzy producenci sprzętu (lub operatorzy komórkowi) mogą poświęcić sporo czasu na dostosowanie nowego oprogramowania i udostępnienie go użytkownikom. W niektórych przypadkach urządzenia nigdy nie otrzymują żadnych większych aktualizacji.

Wynika to z faktu, że producenci i dostawcy usług mobilnych (BT, Vodaphone, EE itp.) Muszą zatwierdzić każdą aktualizację, zanim będzie można ją wysłać do urządzenia. Przy tak wielu dostępnych telefonach z Androidem często oznacza to, że mniej popularne modele zostają pozostawione lub znajdują się z tyłu kolejki.

Zasadniczo telefon poinformuje Cię, czy jest dostępna nowsza wersja Androida. Pojawi się to jako powiadomienie informujące, że istnieje aktualizacja i czy chcesz ją uruchomić?

Jeśli widziałeś to już w przeszłości i nie odpowiedziałeś, możesz kontynuować aktualizację, wybierając kolejno Ustawienia> Aktualizacja oprogramowania> Pobierz aktualizacje ręcznie. Spowoduje to sprawdzenie, czy są jakieś zaległe aktualizacje.

Oczywiście, jeśli nie chcesz, nie musisz przenosić się do najnowszej wersji Androida. To prawda, że ​​możesz przegapić nowe funkcje, ale jeśli Twój telefon działa płynnie i jesteś z niego całkowicie zadowolony, możesz dłużej zwlekać.

Więcej informacji znajdziesz w naszym przewodniku Jak zaktualizować telefon lub tablet z Androidem.

Używam tej samej wersji co znajomy, więc dlaczego wygląda inaczej?

Różni producenci mają tendencję do “skórowania” wersji Androida na swoich urządzeniach. Oznacza to, że umieszczają projekt na systemie operacyjnym, który często przenosi ustawienia, oferuje specjalne funkcje lub skróty i ogólnie zmienia interfejs użytkownika.

Więc jeśli masz telefon Samsung, który będzie miał skórkę TouchWiz koreańskiej firmy, to będzie wyglądać inaczej niż Sony, LG lub inne urządzenie z Androidem marki.

Możesz samodzielnie zmienić te skórki, dodając coś, co nazywa się Launcher. Zasadniczo robi to samo, co skóra producenta, ale daje więcej do powiedzenia o tym, jak działa układ oraz o rodzajach dostępnych efektów wizualnych i funkcji.

Przeczytaj nasz poradnik Jak usunąć TouchWiz z telefonu Samsung, aby uzyskać więcej informacji o programach uruchamiających i o tym, co mogą zrobić.

Micorazon Autor