Jak zwolnić miejsce w systemie Android

Bez względu na to, ile pamięci wewnętrznej masz standardowo, znajdziesz sposób na jej uzupełnienie. Oto kilka prostych wskazówek, jak zwolnić miejsce w systemie Android, nie usuwając po prostu wszystkiego.

Obecnie telefony standardowo mają co najmniej 32 GB miejsca lub 16 GB, jeśli kupiłeś model budżetowy. Ale nawet to jest dość łatwe do wypełnienia, gdy trochę się za dużo pobieracie, instalując aplikacje i robiąc zdjęcia i filmy.

Nawet jeśli jeszcze nie napotkasz żadnych problemów z pamięcią masową, właściwe zarządzanie pamięcią może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego tempa pracy.

Jeśli grasz z tak małą ilością pamięci wewnętrznej, że otrzymujesz komunikat “Niewystarczająca ilość dostępnego miejsca”, gdy próbujesz pobrać aktualizację aplikacji lub aplikacji i już korzystasz ze wszystkich naszych sugestii poniżej, zobacz oddzielny przewodnik o tym, jak wyczyścić pamięć podręczną Androida.

Bez wątpienia najlepszym sposobem na zwolnienie miejsca na systemie Android jest przywrócenie ustawień fabrycznych i rozpoczęcie od nowa. Ale konfigurowanie kopii zapasowych w żądany sposób może zająć dużo czasu, a utracone cenne zdjęcia, wideo i inne pliki mogą zostać utracone, jeśli nie zostały prawidłowo wykonane.

1. Przenieś zdjęcia i wideo z pamięci wewnętrznej

Jest to prawdopodobnie jedna pozycja na tej liście, która będzie miała większy wpływ niż jakikolwiek inny. Zdjęcia i filmy zajmują szaloną ilość miejsca, a im więcej miejsca w magazynie, tym mniej prawdopodobne jest rutynowe przeglądanie i usuwanie ubogich ujęć.

Jeśli twoje urządzenie ma miejsce na kartę microSD, dodaj ją i zautomatyzuj zapisywanie takich multimediów na microSD. Jeśli Twoje urządzenie nie obsługuje kart microSD, masz Zdjęcia Google. W rzeczywistości zalecamy korzystanie z tej darmowej aplikacji, ponieważ jest ona przydatna do zapewnienia kopii zapasowych wszystkich ważnych wspomnień i jest dostępna z dowolnego urządzenia, na którym jesteś zalogowany na swoje konto Google.

Pobierz i zainstaluj aplikację, a następnie uruchom ją i przejdź do Ustawienia, Kopia zapasowa i synchronizacja. Upewnij się, że tworzy kopię zapasową multimediów przez Wi-Fi i że uwzględniono wszystkie ważne foldery – takie jak foldery WhatsApp lub Snapchat.

Po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej w Zdjęciach Google przejdź do Ustawień, zwolnij miejsce. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, aby usunąć lokalne kopie plików multimedialnych i zobaczyć, ile pamięci zaoszczędzisz.

2. Usuń media WhatsApp

Łatwo jest zapobiec automatycznemu pobieraniu zdjęć i filmów przez WhatsApp na telefon. Czy wiesz jednak, że przechowuje również wszelkie media wysyłane przez usługę?

Jest mało prawdopodobne, że będziesz mógł przeglądać te pliki w Galerii, więc zamiast tego otwórz aplikację do przeglądania plików (jeśli nie masz takiej, z której możesz korzystać bezpłatnie w Google Play) i przejdź do opcji Pamięć wewnętrzna> WhatsApp> Media > WhatsApp Images> Sent.Możesz również sprawdzić inne foldery w Media, takie jak WhatsApp Video.

Możesz być zaskoczony tym, co tu znajdziesz, więc usuń to, czego nie potrzebujesz, w tym wszelkie duplikaty, które już zostały zapisane w Zdjęciach Google.

3. Przenieś dane na Dysk Google

Ponieważ używasz telefonu z systemem operacyjnym należącym do Google, warto skorzystać z innych narzędzi Google do przechowywania w chmurze. Chociaż pliki dokumentów zajmą znacznie mniej miejsca (chyba że masz ich dużo lub wiele plików PDF z wieloma stronami), wszystkie te mogą zostać przeniesione na Dysk Google. Podobnie jak w przypadku Zdjęć, stworzy to przydatną kopię zapasową i udostępni te pliki z dowolnego urządzenia online.

4. Usuń niechciane aplikacje i gry

Czasami ludzie myślą, że usunęli wszystkie śmieci, które zainstalowali w Google Play, i naprawdę wszystko, co zrobili, to przeskanowali ekran główny w poszukiwaniu nieużywanych aplikacji i usunęli tych, których tam znaleźli. Co gorsza, czasami usunęli tylko ikonę skrótu, a aplikacja wciąż czai się w szufladzie aplikacji. (Nie wszystkie telefony z Androidem umożliwiają odinstalowanie aplikacji z ekranu głównego).

Najlepszym sposobem na odkrycie nieużywanych aplikacji i gier jest przejście do menu Aplikacje w Ustawieniach. Chcesz uniknąć usuwania ważnych informacji tylko dlatego, że nie wydają Ci się znajome, więc upewnij się, że patrzysz tylko na kartę Pobrane, jeśli Twoje urządzenie oferuje taką opcję (zależy to od wersji Androida, z której korzystasz) .

Możesz także uzyskać dostęp do listy pobranych aplikacji i gier, otwierając Google Play, wybierając Ustawienia, Moje aplikacje i gry, a następnie wybierając zainstalowaną kartę. Aby usunąć wszystko tutaj, dotknij go, a następnie wybierz Odinstaluj.

Nie należy usuwać płatnych aplikacji tylko dlatego, że wydałeś na nie quid: wszelkie wcześniejsze zakupy z Google Play można ponownie pobrać w późniejszym terminie bezpłatnie.

5. Usuń pobrane pliki

Wszyscy zawsze zapominają o pobraniach, które często pozostają w zapomnianym folderze długo po tym, jak przydały się wam. Jeśli nie masz aplikacji do przeglądania plików na swoim urządzeniu, możesz ją pobrać bezpłatnie z Google Play. Teraz wyszukaj folder Downloads i wyrzuć wszystko, czego nie potrzebujesz.

Jak zdobyć więcej miejsca w systemie Android

Omówiliśmy już dodawanie karty microSD w celu zwiększenia potencjału pamięci urządzenia, ale nie wszystkie telefony obsługują je, a inne robią to kosztem drugiego gniazda SIM, które możesz chcieć użyć. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją inne sposoby na dodanie pamięci masowej do Androida.

Nawet jeśli Twój telefon nie obsługuje natywnie karty microSD, łatwo ją załączyć w trybie doraźnym za pomocą czytnika kart microSD. Łączy się to z portem Micro-USB w telefonie lub możesz korzystać z wersji bezprzewodowej, takiej jak Verbatim MediaShare Wireless Mini, która jest dostępna za 18,99 GBP od firmy Amazon w Wielkiej Brytanii.

Verbatim wygląda jak pamięć flash USB – i rzeczywiście można ją włożyć do portu USB komputera, w którym będzie działać, umożliwiając przeciąganie i upuszczanie plików – ale w środku znajduje się karta microSD, która obsługuje przesyłanie plików, a także strumieniowanie treści.

Pobierając aplikację Verbatim MediaShare Wireless Mini (bezpłatnie z Google Play lub App Store), możesz połączyć się z telefonem lub tabletem z Androidem przez Wi-Fi, aby uzyskać dostęp do zawartości karty microSD. Wspaniałą rzeczą w korzystaniu z połączenia bezprzewodowego w Verbatim jest to, że do pięciu osób może je udostępnić i można zabezpieczyć hasłem dostęp do dysku.

Wewnętrzna bateria wystarcza na trzy godziny i jest ładowana przez złącze USB.

Alternatywne opcje obejmują podłączenie do bezprzewodowego dysku twardego lub podłączenie dysku flash i połączenie przez OTG. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale większość telefonów i tabletów z Androidem obsługuje USB OTG (On The Go), który pozwala na podłączanie urządzeń peryferyjnych, takich jak dyski do przechowywania, tak jak w przypadku komputera PC.

Pod warunkiem, że Twoje urządzenie obsługuje OTG, potrzebujesz jedynie adaptera OTG, który bardzo niewiele kosztuje w serwisie Amazon. Pamiętaj, że może być konieczne zasilanie dysku z zewnętrznego źródła, gdy jest ono podłączone do telefonu. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Jak dodać obsługę kart microSD do telefonu lub tabletu z Androidem.

Micorazon Autor