Firma LG w maju 2015 roku wprowadziła na rynek model G4c. Jest to telefon ze średniej półki cenowej, który swoim wyglądem stara się aspirować do telefonów klasy premium. Charakterystyczną cechą tego aparatu jest lekko zakrzywiony ekran. Jest to dość unikatowe rozwiązanie, które sprawdza się w codziennym użytkowaniu.
Przedni panel telefonu jest cały czarny. Wyróżnia się na nim jedynie logo LG umiejscowione w dolnej części, pod ekranem. Z tyłu mamy obudowę wykonaną w kwadraty o boku niecałego centymetra. Znajdziemy tam przyciski głośności oraz wyłącznik, który może również służyć jako wyzwalacz aparatu. Jest to rozwiązanie rzadziej spotykane, niż przyciski z boku, jednak po krótkim zaznajomieniu się z obsługą telefonu, korzystanie z przycisków z tyłu nie powinno przysparzać problemów. Struktura obudowy imituje metal, jednak jest to niestety tylko zwykły plastik.
Całość obudowy jest dobrze spasowana i prezentuje się nieźle na tle konkurentów, w tym o porównywalnej wielkości ekranu.
Ekran
W telefonie LG G4c zastosowano 5-calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości 720p. Jest to wartość wystarczająca, a jednocześnie taka, jaką oczekujemy po telefonie z tej półki cenowej, o takiej wielkości wyświetlacza. Kąty widzenia są dobre.
Obraz jest wyraźny, kolory są dobrze odwzorowane, nie widać ziaren. Nie jest to idealny ekran, jednak biorąc pod uwagę klasę telefonu trudno się do czegoś przyczepić.
Wielkość ekranu pozwala na wygodne oglądanie filmów na YouTube, przeglądanie stron internetowych, jak również pracę z dokumentami, co umożliwia zainstalowany przez producenta edytor.
To, na co zwraca uwagę wielu użytkowników tego telefonu, jest dość duża podatność obudowy na „palcowanie”. Odciski palców są dość widoczne przy korzystaniu, co wymaga stosunkowo częstego czyszczenia ekranu, aby zapewnić sobie komfort.
Pewnym mankamentem jest również niezbyt dobra widoczność w świetle słonecznym. Wyświetlany obraz jest nieco ciemny, przy czym producent wyposażył telefon w czujnik światła, dzięki czemu nie musimy każdorazowo korygować ustawienia jasności ekranu.
Oprogramowanie i wydajność
LG G4c posiada fabrycznie zainstalowany system Android 5.0.2 (Lollipop). Użytkownicy mogą obecnie zaktualizować oprogramowanie do wyższej wersji, która usunęła pewne problemy (np. zbyt szybko wyładowująca się bateria).
System operacyjny jest wyposażony w nakładkę od producenta, która dostarcza kilka dodatkowych programów. Prawdopodobnie niewielki odsetek użytkowników z nich korzysta, ale na szczęście nie przeszkadzają one w użytkowaniu telefonu i nie powodują jego obciążenia.
Aparat fotograficzny
Telefon LG G4c posiada wbudowane 2 aparaty: z tyłu 8-megapikselowy oraz z przodu 5-megapikselowy. Oba aparaty są wystarczające, chociaż w niektórych modelach w podobnej cenie znajdziemy aparaty posiadające nawet 13 MP.
Aparat wykonuje zdjęcia poprawne, ale nie są one idealnie czyste i wyraźne. Niektóre kolory wychodzą dość blado, szczególnie w gorszych warunkach oświetleniowych. Nie pomaga tu zbytnio wbudowana lampa błyskowa. W świetle dziennym możemy uzyskać dość dobre zdjęcia, które nadadzą się do wstawienia w serwisie społecznościowym lub nawet do wywołania.
Bateria
W telefonie LG G4c znajdziemy baterię o pojemności 2540 mAh. Jest to wartość akceptowalna, chociaż w konkurencyjnych modelach możemy znaleźć większe akumulatorki. Mimo to standardowa bateria spełnia swoje zadanie i przy umiarkowanym korzystaniu z telefonu potrafi wytrzymać kilka dni. Posiada podobną wytrzymałość jako konkurencyjne Moto G 4G.
Jakość połączeń i dźwięku
LG G4c, jak każdy telefon, powinien posiadać dobry głośnik do odtwarzania dźwięków oraz przynajmniej poprawną jakość rozmów. W tym modelu znajdziemy obie te rzeczy. Zlokalizowany z tyłu głośnik gra dobrze, w miarę czysto i wystarczająco głośno. Dzięki temu nie powinniśmy mieć problemu, aby usłyszeć dzwonienie, dźwięk budzika czy po prostu posłuchać sobie na nim muzyki.
W przypadku jakości połączeń nie możemy mówić o ideale – jest po prostu poprawnie. W głosie przeważają tony wysokie, ale nie jest to duża wada. Plusem jest to, że producent wyposażył ten telefon w mikrofon z funkcją redukcji szumów. Dzięki temu łatwiej prowadzić rozmowę w miejscu, w którym panuje gwar, jak na przykład na ulicy.
Spójrzmy na specyfikację LG G4c:
Obsługiwane sieci: GSM / HSPA / LTE
Wymiary: 139,7 x 69,8 x 10,2 mm
Waga 136 g
Karta SIM: micro-SIM
Wyświetlacz: IPS LCD pojemnościowy ekran dotykowy, 16M kolorów
Rozmiar: 5,0 cali
Rozdzielczość: 720 x 1280 pikseli, współczynnik 16: 9 (ok. 294 ppi)
Multitouch: Tak
System operacyjny: OS Android 5.0.2 (Lollipop), możliwa aktualizacja do wersji 6.0 (Marshmallow)
Procesor: Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410
CPU: Quad-core Cortex-A53 1.2 / 1.3 GHz
GPU: Adreno 306
RAM: 1 GB
Pamięć wewnętrzna: 8 GB
Gniazdo kart pamięci: microSD, do 256 GB (dedykowane gniazdo)
Aparat: 8 MP, autofokus, lampa błyskowa LED
Funkcje: Geotagowanie, fokus dotykowy, wykrywanie twarzy
Wideo: 1080p przy 30 klatkach na sekundę
Aparat przedni: 5 MP
Alarmy: wibracje, dzwonki MP3, WAV
Gniazdo 3,5 mm
Łączność: WLAN Wi-Fi 802.11 a / b / g / n, dual-band, WiFi Direct, DLNA, hotspot
Bluetooth 4.1, A2DP, LE, aptX
GPS: Tak, z A-GPS, GLONASS
Dodatkowe: NFC, radio FM, akcelerometr, czujnik zbliżenia, czujnik światła, kompas, odtwarzacz (XviD, DivX, MP4, MP3, WAV, FLAC, eAAC), edytor dokumentów
Bateria: Li-Ion 2540 mAh. wymienna
Czas czuwania: 410 godzin
Czas rozmowy: do 6 godzin
Data wprowadzenia na rynek: maj 2015 r.
Czy warto kupić LG G4c?
W średniej półce cenowej mamy dość duży wybór słuchawek od różnych producentów. W zależności od potrzeb, możemy znaleźć telefon który będzie nam bardziej odpowiadał – będzie posiadał wytrzymalszą baterię, aparat o większej rozdzielczości, większy ekran, czy najnowszy system operacyjny w standardzie. Jednak kupując ten telefon nie powinieneś być zawiedziony. Sprawdza się on doskonale w codziennym użytkowaniu. O ile trudno wykorzystać go jako przenośną konsolę do gry, gdyż bardziej wymagające pozycje nie zostaną na nim uruchomione, to do przeglądania sieci, odbierania maila, czy po prostu prowadzenia rozmów telefonicznych i SMSowych ten aparat sprawdzi się bardzo dobrze. LG G4c to dobrze wykonany telefon, który z pewnością możemy postawić obok najlepszych modeli w tej klasie cenowej.