4.5/5 - (2 votes)

Producenci oferują coraz nowsze rozwiązania w zakresie monitorów, które polecane są dla różnych użytkowników. Które z nich mogą sprawdzić się w pracy biurowej? Wybrać monitor szerokokątny, a może o standardowych proporcjach? Sprawdź, co w swojej ofercie posiada marka Samsung.

Monitor szerokokątny a tradycyjny – czym się różnią?

Istotną różnicą między monitorem szerokokątnym a tradycyjnym są oczywiście proporcje ekranu. Monitor szerokokątny może mieć proporcje 21:9 lub 32:9, z kolei wśród klasycznych rozwiązań znajdziemy przede wszystkim modele o proporcji 16:9. Z tego też powodu monitory szerokie są bardziej zbliżone do pola widzenia ludzkiego oka.

Tradycyjne monitory do pracy – czy warto?

Wśród modeli o standardowych proporcjach znajdziemy takie, które mogą sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. W przypadku monitorów do pracy bardzo popularny jest monitor 3840×2160, czyli w rozdzielczości 4K. Monitor 2560 x 1440 z kolei stosowany jest już dużo rzadziej. Na jego miejsce przychodzą nowe rozwiązania, takie jak monitory 5 K.

Spośród oferty Samsung na uwagę zasługuje monitor 5K ViewFinity S90PC 27″. Rozdzielczość ta może zaoferować bardzo szczegółowy obraz, a dzięki inteligentnej kalibracji możemy dopasować kolory wyświetlacza w zależności od naszych potrzeb. W pracy biurowej niezwykle istotna jest też ochrona oczu. Matowa powłoka, w połączeniu z inteligentnymi funkcjami ochrony oczu, takimi jak Eye Saver i FlickerFree, mogą zmniejszyć zmęczenie naszych oczu spowodowane długotrwałym wpatrywaniem się w monitor.

Monitory szerokie – kiedy się sprawdzą?

Monitory szerokie będą najlepszym wyborem, jeśli w pracy często korzystamy z kilku aplikacji jednocześnie i z trybu dzielenia ekranu. Szerokokątny ekran umożliwi nam wygodne korzystanie z dwóch aplikacji naraz, bez szkody dla ich zawartości. Ponadto sprawdzi się też wtedy, gdy często korzystamy z przeróżnych arkuszy kalkulacyjnych. Przeglądanie kolejnych kolumn będzie dużo wygodniejsze na szerszym ekranie.

Przeczytaj również:  Komory klimatyczne. Jakie zastosowanie znajdują w przemyśle?

Spośród monitorów Samsung na uwagę zasługuje model ViewFinity S95UA o przekątnej aż 49 cali. Jego główną zaletą jest duże zakrzywienie ekranu 1800R. Krzywizna ta jest dopasowana do pola widzenia oka, co może sprawiać, że wzrok mniej się męczy. Ponadto dzięki zakrzywieniu widoczne są nawet szczegóły przy krawędziach ekranu. Dla większej ochrony zastosowano też tryb Eye Saver i FlickerFree, czyli zmniejszenie emisji niebieskiego światła oraz wyeliminowanie migotania.

Model ten może świetnie sprawdzić się w biurze również dzięki wielu złączom, taki jak USB typu C, HDMI, DP czy port LAN. Ergonomiczna podstawa zapewnia regulację wysokości, a także możliwość pochylenia ekranu i obrotu w pionie. Dzięki temu praca przy monitorze będzie dopasowana do naszego wzrostu i trybu pracy.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.