Jak odzyskać pliki z karty SD

Jeśli Twoja karta SD przestała działać, oto kilka sposobów na odzyskanie zdjęć, filmów i innych plików z niej.

Tutaj pokażemy, jak uzyskać pliki z uszkodzonej karty SD. Zasadniczo jest to ten sam proces, co odzyskiwanie usuniętych plików z komputera PC lub dowolnego rodzaju pamięci cyfrowej.

Karty SD są świetne, ale są delikatne i nie lubią być źle traktowane. Są używane w telefonach i aparatach fotograficznych, więc zawierają cenne pliki.

Więc kiedy karta przestaje działać, możesz dużo stracić. Tutaj skupiliśmy się na odzyskiwaniu plików, w tym zdjęć, filmów i dokumentów. Możesz ponownie zainstalować zagubione aplikacje i, jeśli pochodzą one z legalnego źródła, pliki muzyczne można wymienić bezpłatnie.

Zanim zaczniesz

Nie formatuj karty, jeśli chcesz zachować dowolne ze zdjęć na niej. Możesz zapoznać się z poradami w naszym oddzielnym artykule na temat formatowania karty SD chronionej przed zapisem po próbie odzyskania plików znajdujących się na karcie.

Teraz spróbuj znaleźć inny czytnik kart. Jeśli włożyłeś kartę SD do wbudowanego gniazda laptopa lub komputera i nic się nie dzieje, spróbuj użyć innego komputera lub czytnika kart USB.

Czasami jest to błąd czytelnika, a nie karta. Możesz kupić czytnik kart USB online przez zaledwie kilka funtów, które będą akceptować zarówno karty microSD, jak i standardowe karty SD.

Oprogramowanie do odzyskiwania plików

Istnieje wiele darmowych programów, które twierdzą, że są w stanie odzyskać dane z uszkodzonych lub “martwych” kart pamięci. Objaśniamy krok po kroku, jak korzystać z Disk Digger, aby odzyskać przypadkowo usunięte pliki, ale ten sam proces działa na kartach SD, których zawartość nie jest widoczna w Eksploratorze Windows.

Jeśli nie lubisz Disk Digger, wypróbuj jedną z wielu innych aplikacji do odzyskiwania plików, w tym EaseUS Free Data Recovery

Korzystając z takiego oprogramowania, nie ma gwarancji, że odzyskasz swoje pliki i zazwyczaj tracą one oryginalne nazwy plików, co może być problemem dla niektórych osób. Inni będą mogli stosunkowo łatwo zmienić nazwy odzyskanych plików.

Niektóre bezpłatne programy przywracania są ograniczone do liczby plików lub ilości danych, które odzyskają, więc poszukaj ograniczeń przed pobraniem. Należy również uważać na dodatkowe niechciane programy, które mogą być instalowane wraz z bezpłatnym oprogramowaniem: nigdy nie należy używać opcji instalacji zalecanej.

Zawsze wybieraj “Ręcznie” i uważnie czytaj każdy ekran, wyłączając paski wyszukiwania i inne oprogramowanie.

Kolejnym darmowym programem odzyskiwania jest ZAR (Zero Assumption Recovery). Większość programów działa w podobny sposób, ale te instrukcje dadzą przegląd tego, jak z niego korzystać.

Zainstaluj ZAR, następnie włóż uszkodzoną kartę SD do czytnika kart w komputerze. Uruchom ZAR. (Może być konieczne wyłączenie oprogramowania zabezpieczającego komputera, w takim przypadku zalecamy również wyłączenie połączenia internetowego).

Po wyświetleniu monitu kliknij opcję Image Recovery (Free). To pomoże ci odzyskać zdjęcia z karty SD.

ZAR będzie teraz szukać urządzeń, które są zainstalowane, i musisz wskazać je w kierunku obraźliwej karty SD. Wybierz właściwy dysk i kliknij Dalej. ZAR przeanalizuje teraz twoją kartę SD. To zajmie kilka minut.

Gdy to zrobisz, zobaczysz listę odzyskanych plików. Na większości kart SD istnieje duże prawdopodobieństwo, że kliknięcie pola wyboru “Root” spowoduje zaznaczenie wszystkich obrazów.

Kliknij Dalej, a następnie wybierz folder, w którym zostaną umieszczone odzyskane pliki. Domyślnie będzie to ten sam folder, który wybrałeś do zapisania (więc “Root”, według wszelkiego prawdopodobieństwa).

Jedna ważna kwestia: zostaniesz poproszony o wybranie folderu docelowego dla odzyskanych plików. Upewnij się, że wybrałeś go na twardym dysku komputera i nie powracasz do uszkodzonej karty SD, ponieważ to nie zadziała.

Skopiowanie plików zajmie kilka minut. Po zakończeniu przejdź do wybranego folderu docelowego. Powinieneś znaleźć większość, jeśli nie wszystkie pliki, które chciałeś uratować.

Być może utracili swoje nazwy plików, więc możesz mieć dodatkową pracę, aby zmienić ich nazwę – może to obejmować dodanie rozszerzenia pliku, aby zostały poprawnie rozpoznane przez system Windows.

Karty SD o standardowej wielkości są cienkie ze względu na cienkie plastikowe osłony, które łatwo się łamią, jeśli nosisz karty w kieszeni lub nie są zabezpieczone w torbie.

Czasami wypada mały przełącznik zabezpieczenia przed zapisem, dzięki czemu karta SD przestaje działać w aparacie lub innym urządzeniu, które musi być w stanie do niego pisać.

Bez względu na przyczynę, dla której karta SD jest chroniona przed zapisem, nie będzie można usunąć plików w tym stanie, ponieważ tablica alokacji plików musi zostać zmieniona, co wiąże się z zapisaniem na karcie.

Jak naprawić kartę SD

Jeśli twoja karta jest fizycznie w porządku, a przełącznik (jeśli jest obecny) znajduje się w pozycji “odblokowanej”, możesz spróbować użyć jednego z wbudowanych narzędzi systemu Windows, aby spróbować go naprawić.

Jak odzyskać dane z martwej karty SD

Dostępne opcje będą się różnić w zależności od tego, czy karta pojawi się w Eksploratorze Windows, czy nie. Jeśli tak, kliknij prawym przyciskiem myszy, wybierz Właściwości, a następnie kartę Narzędzia. Kliknij przycisk Sprawdź, a system Windows zeskanuje kartę w poszukiwaniu błędów i spróbuje je naprawić.

Jeśli karta SD nie pojawia się w Eksploratorze, wyszukaj w menu Start Zarządzanie dyskami.

W tym narzędziu możesz zobaczyć, które dyski Windows mogą “widzieć”, a lista może zawierać dyski, które nie mają litery dysku. Jeśli nie możesz zidentyfikować swojej karty SD na liście napędów, jest ona całkowicie martwa lub czytnik kart nie działa poprawnie (być może z powodu problemów z sterownikami).

Jeśli karta SD istnieje, ale bez litery dysku, powinieneś być w stanie kliknąć prawym przyciskiem myszy i użyć dostępnych opcji, aby nadać jej literę dysku lub sformatować ją do systemu plików, który system Windows może odczytać, a następnie może przydzielić literę.

Micorazon Autor